על המוזאון

img (92)מוזיאון ראשון-לציון המציג את תולדותיה של ראשון-לציון, שוכן במבנים מימי ראשית המושבה וממוקם בכל המתחם ההיסטורי של ראשון-לציון. הכניסה היא מכיכר המייסדים, מקום ייסודה של המושבה.

במהלך הביקור במוזיאון תוכלו להכיר את סיפורה ההיסטורי של המושבה, ואת הראשוניות שלה כיוצרת סמלי הלאום וכחלוצה בחידוש השפה העברית ובחינוך העברי וכן את החיים במושבה על גווניהם השונים בבית, במשק החקלאי, במלאכה, בחיי התרבות ועוד. תצוגות המוזיאון מבוססות על החומר ההיסטורי העשיר המצוי בארכיון ובאוסף המוזיאון.

 

 

המוזיאון הוקם בשנת 1982 במלאת לראשון-לציון מאה שנים. מאז גדל המוזיאון והתרחב. כיום כולל מתחם המוזיאון כחמישה דונם על המוזיאון 2עליהם ניצבים שבעה מבנים היסטוריים חלקם משומרים ומשמשים כתצוגות המוזיאון. אלה אשר טרם שומרו מהווים את עתודת השטח של המוזיאון. מבני המוזיאון כוללים את מבנה "הקליניקה" בו שוכנים תצוגת "בראשית" ומשרדי המוזיאון, בית הרפואות בו שוכנות התצוגות "בעבודה ובמלאכה במושבת הראשונים", "שורשים" ו"המרתף" ומיועדת לשכון התערוכה "שולחן החג במושבה", "בית שליט" בו מוצגים "שיחזור בית משפחת שליט", "אולם המייסדים" ותערוכת "בגדי ראשונים", "האורווה שבחצר" שליט בה מוצגים שיחזור האורווה ותערוכת "כוח סוס" ומבנה מודרני אחד – "בית לשם בית החקלאים הראשונים" המהווה את מרכז ההדרכה של המוזיאון. במתחם המוזיאון שלושה מבנים נוספים המצפים לשימור ולאכלוס: בית היסמן, בית גורדון-לונדון ומבנה בית המשפט המיועד לאכלס בעתיד את משרדי המוזיאון ואת ארכיון המוזיאון.
לצפייה במצגת העוסקת בשימור אתרים בארץ בכלל וראשון-לציון בפרט לחץ כאן.

 

מוזיאון ראשון-לציון הנו מוזיאון קטור הכולל בתוכו גם מבנים ואתרים היסטוריים המצויים בסביבה. בתום הביקור במוזיאון תוכלו לצאת על המוזיאון 3ולסייר על "שביל הראשונים", לראות את המבנים השונים ולהיעזר בשילוט שלצידם. לרשותכם בחנות המוזיאון חוברת למטייל: "שביל ראשונים" בעברית ובאנגלית. במסגרת הסיור הנכם מוזמנים לחוויה אור קולית בבאר המושבה "מצאנו מים" המוצגת במספר שפות.

כיכר המייסדים: בה נמצא המוזיאון היא ראש הגבעה הנישאה שהייתה מרכז נחלת האדמה אותה רכשו חברי "ועד חלוצי יסוד המעלה", מייסדי ראשון-לציון.

 

 

 

על המוזיאון 4ביום ט"ו באב תרמ"ב, 31 ביולי 1882, הגיעה אל ראש גבעה זו שיירה קטנה של עגלות וגמלים. היו אלה שבע עשרה משפחות המייסדים אשר הגיעו מיפו. עד מהרה הקימו אוהלים וצריפים ראשונים והחלו בהכשרת הקרקע לחקלאות. ממקום זה החלה לצמוח ולהתפתח המושבה ראשון-לציון. הגבעה השוממה וזרועת הקוצים הייתה למרכז המושבה השוקק חיים. הוקמו בתים פרטיים, מבנים ומתקנים ציבוריים ראשונים: בית הכנסת הניצב בראש הגבעה, בית הרפואות והקליניקה (כיום חלק מן המוזיאון), תחנת הדיליז'אנס, צריף הדואר, פעמון הביטחון של המושבה, הקיוסק ובית הספר.