"יודאיקה עכשיו: גביעי יין של אסכולת בצלאל"

התערוכה הקבוצתית "יודאיקה עכשיו: גביעי יין של אסכולת בצלאל" המוצגת לצד התערוכה, "הַלל. יקב כרמל" שבמוזאון ראשון לציון הנה תערוכה של אמנות יהודית עכשווית. בתערוכה מבקשים האוצרים, ד"ר שירת מרים שמיר יחד עם עידו נוי, להציג את תפיסת העולם ואת שפתם האמנותית של חברי וחברות האסכולה כפי שאלו מקבלות ביטוי בתשמישי קדושה. משתתפי התערוכה הקבוצתית, 32 במספר, עברו כולם בשלב זה או אחר בבצלאל: בין אם למדו או לימדו בה ובין אם הובילו אותה כראשי המחלקות. חלק נכבד מאמנים אלה נעשו ברבות הימים לאמני היודאיקה המובילים, שיצירותיהם מעטרות את אוספי המוזאונים המובילים בישראל ועולם.

כמו בעבר, כך גם היום, מתבקשים אמני אסכולת בצלאל להתמודד עם האתגר של עיצוב ויצירה של גביע ליין. התערוכה הנוכחית מבקשת מהאמנים לעשות בדיוק כך, באופן יזום וממוסד. מבין עשרות ההצעות שהוגשו, התקבלו לבסוף 48 גביעים יין ושתי יצירות וידאו אשר לדעת האוצרים מספרים את הסיפור של היודאיקה של אסכולת בצלאל. עושר הגביעים שבתערוכה מדגים היטב את הכיוונים והמגמות השונות הקיימות בעיצוב המקומי ישראלי וכן את טעמם של הלקוחות. אולם אין מדובר בשיקולים מסחריים בלב. בעוד שחלק מהגביעים שומרים על כללי ההלכה, וגורלם להפוך לחפצם שימושיים "כשרים" בבתים יהודיים, חלקם האחר אינו ממלא את הפונקציה הדתית היהודית. אלו עוצבו מראש ובכוונת מכוון כיצירות קונספטואליות המפלרטטות עם הדת והמסורת, שואלות שאלות, מעלות תהיות ועם זאת הן מקפידות לשמור ריחוק מסוים.

תערוכה זו הנה נקודת מפגש בין כישרונות של אמני בצלאל עכשוויים החיים בארץ ובעולם. לאלה מתווספות התנסויות ונקודות מבט שונות – היסטורית, תרבותית, חברתית, אופנתית, חומרית, גופנית, נפשית, טכנולוגית ועוד.

אוצרים: ד"ר שירת-מרים שמיר ועידו נוי

פתיחה 29.9.2016 – נעילה 18.03.2017