מבעד לשכבות

יצירות אופנה בהשראת בית גורדון לונדון ההיסטורי

מוזאון ראשון-לציון והמחלקה לעיצוב אופנה בבית הספר הגבוה להנדסה ועיצוב, שנקר

 

בתערוכה מוצגים 38 דגמי אופנה פרי יצירתם של סטודנטים מן המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר. מטרת שיתוף הפעולה הייתה לייצר אמירה עכשווית בהתייחסות לעבר ההיסטורי של בית גורדון לונדון.

IMG_9194

הדגמים הנם תוצר של תהליך היכרות ולמידה אינטנסיבי של הסטודנטים עם בית גורדון-לונדון שאת מרכיביו ההיסטוריים, האדריכליים והשימוריים, חשף בפניהם המוזאון במסגרת קורס מיוחד שנערך עבורם. ההתחקות אחר סיפורן של הדמויות המרתקות שחיו בבית, חזונן ומעשיהם וההיכרות עם האדריכלות של הבית  ועבודות השימור שנערכו בו, הביאו כל סטודנט ליצירת דגם אופנה בהשראת אחד מתחומי עניין אלה.

תהליך המפגש עם הבית וסיפורו עורר תגובות שבאו לידי ביטוי בעבודות. הפליאה שחולל סיפור הבית  והגילוי שהיה בו, געגוע עמוק לעבר שלא ישוב והתייחסות לתהליכים תרבותיים וחברתיים המתחוללים בארץ. ניכר בעבודות השיח הבין דורי האישי של היוצרים  עם העבר  המביע בחלק מן המקרים הזדהות ובאחרים מעורר דיון בשאלות חברתיות נוקבות, ביקורת  על  מהות החיים אז והיום, ערכיהם ומקומם של היוצרים במסכת זו.

הדגמים מבטאים באופן רגיש ועדכני ערכים ומושגים מופשטים העומדים בבסיס סיפורם ההיסטורי של הבית ודייריו. היצירות שנעשו בחומרים ובעיצובים עכשוויים, מייצגות  ערכים כמו התמדה, חלוציות, חזון, אכזריות, מסתורין, נתינה, תמימות ושותפות. דגמים  אחרים עוסקים באדריכלות, בשימור, ברב תרבותיות, בדמויות ספציפיות ובשכבות החיים שנתרבדו בבית במשך השנים ונחשפות שוב עתה. חלק מן העבודות מלווה בקליפים המציגים בדרך  רעננה את מקורות ההשראה הישנים של  היוצרים הצעירים. החיבור  בין הדגמים לבין חללי הבית, מקום ההתרחשות ומקור ההשראה, מאפשר מרחב התבוננות מקביל ומשלים במבנה על ערכיו האדריכליים והשימוריים ובתוצרי האינטראקציה הבין דורית ובין תרבותית של הסטודנטים עם הבית ההיסטורי וסיפורו.