ראשון לציון – ערש הולדת דגל הלאום

"ראשון-לציון – ערש הולדת דגל הלאום"

פתיחה: יום העצמאות תשע"ה, 2015

התערוכה  מציגה את סיפור יצירתו והנפתו של דגל כחול לבן הראשון בעולם במהלך חגיגות מלאות שלוש שנים למושבה ראשון-לציון בט"ו באב תרמ"ה, 27 ביולי 1885.

התערוכה מוצגת בבית היסמן וחלונותיה צופים אל כיכר המייסדים, המקום שבו הונף הדגל הראשון.

התערוכה כולה הנה  ציטוט מתוך מכתבו של ישראל בלקינד, מנהיגם של אנשי ביל"ו במושבה אשר יצר את הדגל יחד עם פאני מאירוביץ' לבית אברמוביץ' . מכתב זה שנכתב על ידי בעל הדבר עצמו, שבועות מספר לאחר האירוע, הנו מקור בעל חשיבות ראשונה במעלה לתיעוד יצירתו והנפתו של דגל כחול לבן ראשון בעולם כבר בשנת 1885.

במכתב תיאר ישראל בלקינד את המושבה, את חגיגות שלוש שנים למושבה ואת יצירת הדגל והנפתו וכך כתב: "ואני ופני מאירוביץ' היינו טרוחים [כך במקור, י.ש.] בינתיים בעשיית דגל. וזו דמות הדגל, אשר  עשינו: יריעת אריג לבנה, שתים-שתים רצועות של תכלת משני קצותיה, דוגמת הטלית שלנו, ומגן דוד של תכלת  באמצע." מתוך: מכתב ישראל בלקינד לזאב דובנוב, 21.8 – 2.9, 1885, תרגום מרוסית: אלתר דרויאנוב, עורך, "מימים ראשונים" – ירחון לדברי התחיה בישראל, כרך א', תל-אביב, 1934,  עמ' 41

את עיקר התערוכה מהווה  הסרט  "הדגל ממקור ראשון", סרט אנימציה שנעשה בטכניקה מיוחדת ולצדו שיחזור דמות הדגל הראשון על פי הטקסט ומוצגים נוספים.

אוצרת: יונה שפירא

סרט: הדגל ממקור ראשון – בריז קריאייטיב

עיצוב: סטודיו טוקן