מחקרים

איינשטיין בראשון לציון

ביקורי אח"מים בראשון לציון/ יובל שטינברג

ראשון לציון מארחת מאז ימיה כמושבה צעירה, ועד ימינו אנו, אישים חשובים מהעולם היהודי ובכלל, מתחומי הפוליטיקה, התרבות והספורט. בביקורים בעיר לומד המבקר על מקומה הייחודי של ראשון לציון בתולדות היישוב היהודי בארץ ישראל.
עם ההתפתחות ממושבה לעיר, האוכלוסייה גדלה, אתגרים חדשים צצו, והסיפור של ראשון לציון התעשר בפרקים נוספים. לכן, מטבע הדברים, השתנה והתפתח גם מסלול הביקור של האח"מים.

קרא עוד
IMG_0945-small-crpd

כבושות במחוכיהן/ אילה רז

עת-מול, גיליון 162. במושבות הברון, ובראשון לציון במיוחד, הקפידו להתעדכן באופנת הלבוש הרווחת באירופה. ההתעסקות באופנה הייתה למורת רוחו של הברון רוטשילד. לטעמו, הדבר לא הלם את מלאכת יישוב הארץ ועבודת האדמה. ניתן לקרוא באתר גם על תערוכת "בגדי ראשונים"

קרא עוד
דיליזנס-32-small

על גלגלים/ יונה שפירא

עת-מול, גיליון 162. בימיה הראשונים של ראשון-לציון לא עמדה לרשותה כל תחבורה ציבורית, והדרך ליפו ארכה שלוש שעות של הליכה. אוצרת מוזאון ראשון-לציון מספרת על התפתחות התחבורה  מאז הקמת המושבה. ניתן לקרוא באתר גם על תערוכת התחבורה "כוח סוס" (בקישור "תערוכות").

קרא עוד
אורפלים

ראשון-לציון – פסיפס תרבותי / דר דליה גרפי

מראשית יסודה של המושבה, התגוררו בה פועלים ובעלי מלאכה יוצאי אשכנז וספרד ומבני עדות המזרח. שפע התעסוקה שהציעה המושבה בעבודות היקב, החקלאות והשירות עודדה את התיישבותם של הפועלים הרבים בתחומה. לאחר מאבק ארוך, בעידודם של אחדים מבני המושבה ובעזרתה של ה'קרן הקימת', הצליחו קבוצות העולים השונות להקים שכונות לבני עדתם בסמוך לגרעין המושבה הוותיק. בין […]

קרא עוד
רוטשילד

ראשון-לציון בחסות הברון רוטשילד/ דן גלעדי

קתדרה, גיליון 9. הרבה נכתב על מערכת היחסים המורכבת בין הברון רוטשילד לבין המתיישבים שחיו תחת חסותו. במאמר מקיף זה נסקר יחס הברון למתיישבים, גם מבחינת הגורמים הראשוניים (כמו הבדלי תרבות בין הצדדים), וגם שינויים ביחס שנבעו מהאירועים ומהשינויים שהתרחשו במושבות לאורך שנות החסות.

קרא עוד
תערוכת בראשית2

מרד המתיישבים בראשון-לציון ב-1887 ומרד המהגרים היהודים בניו-יורק ב-1882/ יעקב קלנר.

קתדרה, 5. ראשון-לציון נוסדה על ידי אנשי חזון ומעשה, בני העלייה הראשונה. כשהברון רוטשילד לקח את המושבה תחת חסותו, הוא ופקידיו קבעו כיצד ינוהלו חיי המושבה, וכיצד יוקצבו כספים למתיישבים. על רקע זה, ולאחר שורה של התנגשויות בין מתיישבים לבין נציגי הברון, התרחש המרד הראשון ב-1887.

קרא עוד
800px-PikiWiki_Israel_5635_Agriculture_in_Israel

הוויכוח בין פתח תקווה לראשון-לציון על הראשוניות בהתיישבות ומשמעותו ההיסטורית/ יהושע קניאל

קתדרה, 9. השאלה שבכותרת לכאורה מיותרת: הרי זו עובדה שפתח תקווה נוסדה ראשונה. אבל אפילו מ.ל. ליליינבלום טען שיש להחשיב את ראשון-לציון המושבה העברית הראשונה. הטיעונים בעד ראשוניותה של ראשון לציון מתבססים, למשל, על כך שקמה כדי לעבוד בה את האדמה, ועל כך שהיא מיושבת ברצף מיום הקמתה ועד עצם היום הזה.

קרא עוד
נחמה(1)

האשה בספרות הנשים של העליה הראשונה/ יפה ברלוביץ

קתדרה, גיליון 54. מיצירתן הספרותית של בנות העלייה הראשונה משתקפת השאיפה ליצור דמות חדשה של האישה בארץ ישראל – אישה בעלת שוויון זכויות ביחס לגבר. אחת הבולטות מבין הנשים האלו הייתה נחמה פוחצ'בסקי, סופרת ופעילת ציבור בראשון לציון, שאף זכתה להיבחר לראשות ועד המושבה.

קרא עוד